The Hunger 7

Here it is the uber-unrelenting Halloween event you have been waiting for! The Largest Music & Performance Event in Thunder Bay. If you were at last year’s event, which seduced an incredible 2,600 in attendance, you know what hell-fire madness is! The Walleye is also a proud sponsor of this event.

We now invite you to The Hunger 7-[Rapture] -a Halloween event of epic proportions, featuring 49 Bands/Dj’s and performance acts, so massive an event, it will take up seven bar venues…see Crock’s, Black Pirates Pub, The Foundry, The Sovereign Room, Gargoyle’s, A Little To The Left and *HELL’s Story. All seven for only one cover charge of $10.

Pick your story, diabolic or devilicious. Move between bars and interact with every soul along the way, you could even win prizes in the street. Feed your hunger with a night of death defying performances and orgiastic maneuvers of delight…. 49 red hot incendiary acts!

Featuring an unbelievable 42 bands and Dj’s playing head to head for scario-tronic sound supremacy with 5 DJ Dance Party’s ending the night!

THE HUNGER 7 [Rapture] – Sat. Oct. 27

A Definitely Superior Art Gallery-Fundraiser for the Contemporary Arts

MUSIC + PERFORMANCE SCHEDULE


THE SOVEREIGN ROOM

8:00-8:45-Bleed in Time

8:45-9:30-(45)-RIAN SHORTWAVE-[classical/punk/folk]

9:30-10:10-(40)- JULIANN ROBBINS-[rock/country rock]

10:10-10:45-(35)-LORRINA BELLUZ-[haunting violin & vocal looping]

10:45-12:10-(85)-MR KWAZI-[eclectic mix/hiphop]

12:10-12:25-(15)-COSTUME CONTEST

12:25-2:15-(110)- DJ CLASSIC ROOTS-[ electro/house/hiphop/soul]

–*Big Prizes for Best Costume at all venues!–Thousands in RAFFLE prizes at only THE FOUNDRY, GARGOYLES, BLACK PIRATES PUB, CROCKS


CROCKS

8:00-8:45-Bleed in Time

8:45-9:30-(45)-OCEAN CITY DEFENDER-[electro/indie/shoegaze]

9:30-9:35-(5)-THE WEDDING-[performance]

9:35-10:10-(35)- SNS-Dystrakted and John Suave-[hiphop/rap/indie/turntablism]

10:10-10:20-(10)-EARLY BIRD DRAW

10:20-11:05-(45)-BOY CASTLE-[pop punk + burger treats]

11:05-11:20-(15)-Belly Dancers-JESSICA D + LISA MACCHIONE-[performance]

11:20-12:10-(50)-TALL POPPY SYNDROME-[Motown/folk rock/alternative-7 piece band]

12:10-12:30-(20)- DRAW+COSTUME CONTEST

12:30-1:30-(60)-DJ PALEHOCK-[ electro/house]

1:30-2:30-(60)-DJ STEINER-[electro/top 40/mashup]

–THUNDER BAY ROLLER DERBY GIRLZ-candy treats for you-everywhere!


BLACK PIRATES PUB

8:00-8:40-Bleed in Time

8:40-9:15-(35)-THE SHALLOW VOID-[nintendo DS/psychedelic electronic]

9:15-9:25-(10)-NATHANIEL WINTERS-[dark boylesque art performance]

9:25-10:05-(40)-THE AUDITOR GENERAL-[folk rock/indie/western swing]

10:05-10:10-(5)-EARLY BIRD DRAW

10:10-10:50-(40)-TAP OUT-[happy hardcore/metal]

10:50-11:00-(10)-The Devils Queen-PALOMA MARQUEZ-[premiere drag performer]

11:00-11:35-(35)-WEBSTER DEATH & GRIMMACE THE BUTLER-[hiphop/indie]

11:35-12:15-(40)-ALASKA ARMY BAND-[psychedelic/folk rock/jam]

12:15-12:35-(20)-DRAW+COSTUME CONTEST

12:35-1:15-(40)-ROCK TRUCK-[rock/rock/rock]

1:15-2:15-(60)-THE MARRIED SINGLEMEN-[funk/rock/ska]


FIRE PERFORMANCES-[10/10:45/11:30PM outside Black Pirates Pub and spontaneous performances outside in the streets at other venues.

–DEE MARIE-[satan’s sister of fire spinning]

–ERIC THE JUGGLER-[knives/fire…souls]


GARGOYLES –

They have delicious food, when you need to feed!

8:00-8:40-Bleed in Time

8:40-9:25-(45)-VICKERS CREEK-[bluegrass]

9:25-10:10-(45)-ROBIN RANGER+ FRIENDS-[jazz/groove/improv]

10:10-10:15-(5)-EARLY BIRD DRAW

10:15-10:55-(40)-SOLOMON-[hip hop/rap/experimental]

10:55-11:40-(45)-PHINEAS GAUGE-[dark rock/funk]

11:40-11:50-(10)-Burlesque-JESSICA D + LISA MACCHIONE -[performance]

11:50-12:10-(20)-DRAW+COSTUME CONTEST

12:10-12:55-(45)-SLEEP CLINIC-[hiphop/indie/rap]

12:55-2:15-(75)-SEASIDE VILLAINS-[funk/rock/ska]

–Big Prizes for Best Costume at all venues!

–Thousands in RAFFLE prizes at only THE FOUNDRY, GARGOYLES, BLACK PIRATES PUB, CROCKS


A LITTLE TO THE LEFT

A Multi Media Space-Big Screen Videos and DJ’s with it’s own bar-Gargoyles is right next door you don’t even have to leave the building…here you get DJ’s/Projections and Live Music simultaneously all night long!

8:00-10:00-Bleed in Time-Silent b&w horror/surrealst Films

10:00-11:00-(60)-DJ LYSIS-[drum & bass/dubstep/moombahton]

11:00-12:00-(60)-DJ LAZER-[dirty electro/dubstep/pop]

12:00-1:00-(60)-DJ JAQI IRAQI-[dance electronica]

1:00-2:30-(90)-DJ NATE JONES-[Vancouver-tribal/breaks/kamikaze masterz/downtech music]


THE FOUNDRY

They have delicious food, when you need to feed!

8:00-8:45-Bleed in Time

8:45-9:30-(45)-GREENBANK TRIO-[folk/rock]

9:30-10:15-(45)-MC REACH [of Wax Philosophic] + FRIENDS-[hiphop/soul]

10:15-10:20-(5)-EARLY BIRD DRAW

10:20-10:35-(15)-ACADEMY AFRA MIDDLE EAST BELLY DANCERS + SATU-[performance]

10:35-11:20-(45)-DON’T YOU [,] MEAN PEOPLE?-[instrumental math/post rock]

11:20-12:05-(45)-GREASY CREASES-[bluegrass]

12:05-12:25-(20)–DRAW+COSTUME CONTEST

12:25-1:10-(45)-REVERB BOMB-[rock/experimental/punk]

1:10-2:15-(65)-THE ANTS MARCHING BAND-[alternative rock/blues/roots]


HELL-250 PARK AVE-Lower Level-Massive Carnavale Stage+hell-hall space-Now go to HELL!

8:00-8:40-Bleed in Time

8:40-9:20-(40)-NOISE REDEMPTION-[jazz/metal/rock]

9:20-10:00-(40)-BOTTOM ROCKERS-[rock/post punk/ska]

10:00-10:05-(5)-LES COQUETTES ROUGE-[classic burlesque performance…hot!]

10:05-10:45-(40)-VEGA-[alternative/pop/punk]

10:45-10:50-(5)-LES COQUETTES ROUGE-[classic burlesque performance…hot!]

10:50-11:30-(40)-FOREVER DEAD-[psychobilly/punk/rockabilly]

11:30-11:35-(5)-LES COQUETTES ROUGE-[classic burlesque performance…hot!]

11:35-11:40-(5)-GANGNAM STYLE DANCE PERFORMANCE-[w/Dahab + World Dance Centre]

11:40-12:20-(40)-DR. AMOS T SNEERIUS’S FANTASTICAL TRAVELLING FREAK PEEK SHOW-[old style carnival freak rock show w/ live southern rock blues and sideshow performance oddities!]

12:20-12:30-(10)-COSTUME CONTEST

12:30-2:30-(120)- RAVE the GRAVE w/ DJ,s -DORAN, TONY DEKKER, GRUVINN and the ILLUMINATE lighting crew

–ASYLUM GO GO DANCERS-everywhere!

SPONSORS: CROCK’S-GARGOYLES-BLACK PIRATES PUB-SOVEREIGN ROOM-THE FOUNDRY-HELL-MUSIC WORKSHOP-DINING ROOM STUDIOS-LOT 66-PNEUMATICITY-THE LOOP-MALTESE GROCERY-BOSTON PIZZA-HILL CITY COMICS-THE BOOK SHELF [MAY ST.]-CREATION BODY PIERCING-STATIC-PAINTED TURTLE ART SHOP-RED EARTH IMPORTS & THE BEAN FIEND -INFINITY DESIGNS-FALLEN FORGE SILVERWORKS-RESTING FROG YOGA STUDIO-MARS-ACADEMY AFRA-[BELLY DANCING&DRUM]-CALICO COFFEE HOUSE-UNDERGROUND INK-FRANKLY SCARLET PRODUCTIONS-UNCLE MOWGLIE’S SCREEN PRINTING-THE GROWING SEASON-PETRIE’S CYCLE AND SPORTS-MAGNUS THEATRE-HMV CANADA-ILLUMINATE-MERLE NORMAN-LUX BOUTIQUE-THE CRAFT COLLECTIVE-THAI KITCHEN-RETRO BAKERY-MDM DEVELOPERS-THE WALLEYE-LU RADIO-THE CHRONICLE JOURNAL-AUDIOWORKS-TBSHOWS-BAYCORE-SIGNAL RESOURCES-LOWERY’S-MUSIC WORKSHOP-CANADA COUNCIL-ONTARIO ARTS COUNCIL-CITY OF THUNDER BAY.